Piedzīvot baroka laikmeta pārsteidzošu autentiskumu mūsdienās vēl aizvien ir iespējams. Rundāles pils – Kurzemes hercoga Ernsta Johana Bīrona vasaras pils, kas atrodas neskartā lauku ainavā – ir izcilākā baroka perioda valdnieka rezidence Baltijā, kas gadsimtu gaitā nav zaudējusi baroka laikmeta garu un autentisko pievilcību. Rundāles pils apbūves ansamblis ar dārzu un meža parku ir spilgtākais feodālās rezidences piemērs ne tikai Latvijā, bet arī visā Baltijā un izcils fenomens arī Ziemeļeiropas kontekstā.
Rundāles pils ir vienīgais ievērojamā Krievijas galma arhitekta Frančesko Rastrelli (1697–1771) būvniecības piemērs, kas uzskatāms par sava laika priekšstatam atbilstošu ideālo rezidenci, kura saskaņoti plānota kopā ar dārza teritoriju un apkārtnes apbūvi, vēstures griežos nepiedzīvojot nozīmīgas pārmaiņas. Līdz ar to, atšķirībā no daudzām Eiropas pilīm, Rundāle vēl aizvien ir saglabājusi 18. gadsimta arhitektūras stilistisko viengabalainību.
Lai gan Rundāles pils nav vienīgā Kurzemes hercogu Bīronu pils, kas saglabājusies līdz mūsdienām, tā ir vienīgā, kurai ir augsta autentiskuma pakāpe un saglabāta arī pils kompleksa un vides savstarpējā saskaņotība. Apbūves ansamblis nav piedzīvojis pārbūves 19. gadsimta gaitā, nav ticis postīts 20. gadsimta revolūcijās un karos, kā arī to nav skārusi būtiska vēlāku laiku modernizācija. Līdz ar to visā Rundāles pils pastāvēšanas vēsturē apbūve nav tikusi pakļauta nozīmīgām pārbūvēm, kas izmainītu pils arhitektonisko tēlu, un ir saglabāts tās būvniecības laikam atbilstošais vēsturiskais, sociālais un mākslinieciskais raksturs, uzmirdzot autentiskai baroka laikmeta gara izjūtai vēl šobaltdien.
Vēl aizvien Rundāles pils komplekss kā baroka pils ansamblis atrodas sākotnējai iecerei tuvā vidē – neskartā lauku ainavā. Pilī ir augsta mākslinieciskās apdares autentiskuma pakāpe, ir saglabāts ne vien Latvijas teritorijā, bet arī plašākā reģionā nozīmīgu meistaru sniegums – Prūsijā strādājušā Bavārijas skolas tēlnieka un mākslīgā marmora meistara Johana Mihaela Grafa daudzveidīgā, bet stilistiski vienotā telpu plastiskā apdare, itāļu izcelsmes gleznotāju Frančesko Martini un Karlo Cuki monumentālā glezniecība astoņās pils telpās un gan vietējo no hercoga domēņu muižām piesaistīto amatnieku, gan nolīgto krievu meistaru sniegums. To visu bija iespējams saglabāt, veicot nesteidzīgu, zinātniski pamatotu restaurāciju 50 gadu garumā.
Šobrīd Rundāles pils kā hercoga vasaras rezidence tiek demonstrēta, iekārtojot telpas ar 18. gadsimtam atbilstošām mēbelēm, interjera priekšmetiem un mākslas darbiem. Tas ļauj parādīt telpu sākotnējo funkciju un rada viegli uztveramu, hercoga dzīves līmenim atbilstošu rezidences noskaņu. Par ansambļa autentiskuma veiksmes stāstu uzskatāma arī regulārā dārza atjaunošana. Pēc arhitekta Rastrelli projekta veidotais baroka dārzs 19. gadsimtā, pretēji laikmeta tendencēm, netika pārveidots par angļu tipa parku. Tā plānojums gadsimtu gaitā ir saglabājies. Alejas un dzīvžogi uzturēti un cirpti baroka dārza tradīcijās līdz pat 20. gadsimta sākumam. Pils apkārtnes ainava Zemgalē kopš 18. gadsimta nav būtiski mainījusies. Mūsdienu apbūve nenomāc pils ansambli, ļaujot saglabāt sākotnējo ieceri par iekļaušanos apkārtējā vidē.
Par galveno uzdevumu izvirzot tieši baroka laika tieksmi pēc pārsteigumiem, Rundāles pils franču dārza apstādījumos ierīkots viens no lielākajiem rozārijiem Eiropas ziemeļu daļā ar vairāk nekā 2300 rožu šķirņu. Rundāles pils dārza bosketu plānojums ir atjaunots, vadoties pēc vēsturiskā celiņu tīkla un apstādījumu zonām. Vienā no bosketiem, sekojot arhitekta Rastrelli iecerei, izveidots Zaļais teātris.
Rundāles pils ēkas un iekoptā dārza samērīgās proporcijas turpina iedvesmot pils viesus un ļauj tiem ķermenisko sajūtu līmenī izbaudīt baroka stilam raksturīgo vietas garu.
Lai arī UNESCO Pasaules mantojuma sarakstā ir iekļauti 13 objekti ar līdzīgu pazīmju kopumu, kādu varētu attiecināt arī uz Rundāles pili, tomēr Rundāles pils apbūves ansamblis ir vienīgais autentiskais piemineklis, kura projektu pilnā mērā izstrādājis viens arhitekts, turklāt pats uzraudzījis ēku būves un dārza izveides norisi. Līdz ar to Rundāles pils apbūves ansamblis ar dārzu un meža parku ir pasaules mērogā unikāls Krievijas galma arhitekta Frančesko Rastrelli agrīnās arhitektūras paraugs, kas vēl aizvien iedzīvina izteiksmīgu baroka laikmeta elpu un pārsteidzoši harmonisko spozmi.
Vizuālais materiāls:
1) Rundāles pils ansamblis. Foto: Artis Jutus
2) Rundāles pils Zelta zāle. Foto: Rundāles pils muzejs
3) Rundāles pils rožu dārzs. Foto: Rundāles pils muzejs