Kad divdesmitā gadsimta sākumā visa pasaule pievērsās lokālo kopienu tradīciju un dzīvesveida izpētei un dokumentēšanai, lietā lika visas iespējamās un tobrīd pieejamās tehnoloģijas. Latvija nebija izņēmums. Pieminekļu valde savās ekspedīcijās izmantoja fotofiksāciju, lai iemūžinātu Latvijas lauku sadzīvi, priekus un bēdas.
Fotogrāfijās attēloti zemnieki savās ikdienas gaitās. Tie dažbrīd raugās uz fotoobjektīvu, dažbrīd aizņemti savos darbos. Tad tā bija ikdiena, bet šodien tā ir saglabāta unikalitāte, kas ļauj pieskarties pagātnei caur fotonegatīvu 802 stikla platēm. Fotonegatīvos uzņemtie kadri, gluži tāpat kā ievērojamā Nīderlandes sešpadsmitā gadsimta glezniecības meistara Pītera Brēgela darbi, pievēršas vienkāršo cilvēku dzīvēm un to ainām. Šodien tie ir ne tikai muzeja un apbrīnas vērti mākslas darbi, bet arī unikāls izziņas un vēstures avots. Pēc gadsimtiem un gadu desmitiem tieši šo cilvēku ikdienas ilustrācijas atklāj mums gan mainīgo un izzūdošo, gan arī paliekošo un pastāvīgo.
Ikkatrā Pieminekļu valdes uzņemtajā fotogrāfijā mēs redzam savus senčus. Šie fotouzņēmumi ne tikai palīdz raksturot vēsturi. Tas ir aktīvs vēstures avots, kas joprojām turpina provocēt uzdot jautājumus un meklēt atbildes. Kolekcija izmantota praktiski visos Latvijas etnogrāfiska rakstura pētījumos un populārajos izdevumos, kas veltīti divdesmitā gadsimta pirmajai pusei. Visu šo iemeslu dēļ tā ir iekļauta UNESCO programmas „Pasaules atmiņa” Latvijas nacionālajā reģistrā, jo šie fotonegatīvi ir atmiņa tās visplašākajā nozīmē — tajā vienmēr var kavēties un iedvesmoties. Tajā nekad neaizmirstas ikdiena, vakardiena, un vienmēr rodas pārliecība rītdienai.
Vizuālais materiāls:
1. Linu apstrāde Cēsu apriņķa Vecpiebalgas pagastā. 1928. gada 15. augusts
Fotografēja Jānis Students
Latvijas Nacionālā vēstures muzeja inventāra numurs CVVM 73130,
Fotonegatīvu kolekcijas numurs Neg. nr. 10858.
2. Dravnieki pie bišu stropa Madonas apriņķa Ļaudonas pagasta Ķikuru mājās. 1928. gada 30. jūnijs
Fotografēja Andrejs Punka
Latvijas Nacionālā vēstures muzeja inventāra numurs CVVM 73228,
Fotonegatīvu kolekcijas numurs Neg. nr. 10958.
3. Auduma aušana stellēs Talsu apriņķa Spāres pagasta Spāres pamatskolā. 1931. gada 26. jūnijs
Fotografēja V. Krastiņš
Latvijas Nacionālā vēstures muzeja inventāra numurs CVVM 88210,
Fotonegatīvu kolekcijas numurs Neg. nr. 25977.