Latvija ir daļa no pasaules zinātnes kustības. Dažbrīd tieši Latvijas teritorijā paveiktais neatgriezeniski ietekmējis zinātnes attīstību. Pasaules kartes tika pārzīmētas pēc tam, kad deviņpadsmitā gadsimta vidū tika veikta viena no vērienīgākajām Zemes uzmērīšanas kampaņām jeb t.s. Strūves ģeodēziskā loka punktu uzmērīšana, kas notika arī Latvijas teritorijā (1816. līdz 1826. gads).
Astronoms Frīdrihs Georgs Vilhelms Strūve un kara topogrāfs Karls Tenners, veicot ģeodēziskos uzmērījumus, apstiprināja Īzaka Ņūtona teoriju, ka Zemei nav precīza lodes forma, bet, ka tā ir saplacināta polu virzienā. Pierādījumam bija nepieciešami 39 gadi. To laikā ar speciāli šai ekspedīcijai pielāgotu aprīkojumu veica uzmērījumus no Ziemeļu Ledus okeāna piekrastes līdz pat Donavas grīvai pie Melnās jūras. Rezultātā uz Zemes virsmas tika atzīmēti ģeodēziskie punkti, kas mūsdienās atrodami desmit valstīs: Norvēģijā, Zviedrijā, Somijā, Krievijā, Igaunijā, Latvijā, Lietuvā, Baltkrievijā, Ukrainā un Moldovā. Latvijas punkti ir īpaši, jo abi izcilie ģeodēzisti — Strūve un Tenners — tikai šeit darbojās kopīgi, veicot uzmērījumus, turklāt izmantojot divas dažādas mērvienību sistēmas. Strūve izmantoja tuazes(1 tuaze = 1,949 m), bet Tenners– asis (1 ass = 2,1336 m). Latvijas teritorija šajā zinātniskajā projektā ir īpaša, jo bija abu zinātnieku darbības robežšķirtne. Strūve mērīja no Ziemeļiem līdz Jēkabpilij, kur viņa stafeti pārņēma Tenners, dodoties uz Lietuvas pusi.
Tā bija sadarbība ne tikai starp zinātniekiem, bet arī starp divām lielvalstīm — Norvēģijas–Zviedrijas ūniju un Krievijas impēriju. Pieredzētais apliecina, ka lielvalstīm bez savstarpējiem strīdiem var būt arī cēli mērķi, kas veicina izglītības, zinātnes un kultūras attīstību. 2005. gadā Strūves ģeodēziskais loks tika iekļauts UNESCO Pasaules mantojuma sarakstā kā unikāla, sava laika garākā un precīzākā ģeodēzisko uzmērījumu sistēma un izcila sava laika zinātnes vēstures un tehnikas attīstības liecība. Šajā sarakstā kopumā iekļauti 34 Strūves ģeodēziskā loka punkti no 10 pasaules valstīm. Tas ir viens no nedaudziem kultūrvēstures objektiem, ko nav iespējams identificēt pēc nacionālās kultūras pazīmēm.
Latvijā atrodas divi UNESCO Pasaules mantojuma sarakstā iekļautie punkti: Jēkabpilī un Ziestu kalnā, Ērgļu novadā. Latvijas Ģeotelpiskās informācijas aģentūra noteikusi arī citas precīzas vietas Latvijā, kur veikti Strūves ģeodēziskā loka uzmērījumi — Jaunjelgavas, Salas un Gulbenes novados. Strūves ģeodēziskā loka punkti tiek saglabāti un popularizēti, lai vienmēr atgādinātu, ka sadarbība ir pareizākais ceļš, kurā ieguvēji ir visa cilvēce.
Vizuālais materiāls:
1. attēls - Latvijas Ģeotelpiskās informācijas aģentūra.
2. un 3. attēls - Evija Maļkeviča